Peniaze by vám nemali len tak stáť na účte. Tam podliehajú inflácií, takže po čase sa znižuje ich hodnota. Zároveň sú v súčasnosti aj na sporiacich účtoch minimálne úroky, takže držať tam peniaze sa neoplatí. Oveľa lepšou možnosťou na zhodnocovanie peňazí je investovanie. Pre začiatočníkov to môže byť zložitá téma, no keď sa do toho dostanete alebo sa skontaktujete s investičným odborníkom, postupne sa do tohto sveta dostanete. Do čoho sa oplatí v roku 2021 investovať a aké sú (ne)výhody investovania?

Do čoho investovať a (NE)VÝHODY investovania (Foto: unsplash.com)

Výhody a nevýhody investovania

Pri investovaní je dôležité poznať všetky výhody a nevýhody. Je to činnosť, ktorá prináša určitý stupeň rizika – môžete veľa získať, ale aj veľa stratiť. Výhody a nevýhody sa odvíjajú hlavne od toho, akú máte znalosť v tejto oblasti a do čoho vlastne investujete. Pri investovaní by ste mali mať prehľad v správe investície (či je to vlastná správa alebo profesionálna) a likvidita alebo dostupnosť investície (ako rýchlo dokážem premeniť investíciu na peňažné prostriedky).

Vybrať by ste si mali aj investičnú stratégiu – väčšie riziko s vidinou vyššieho zisku alebo investícia s nižším rizikom a nižším výnosom. Ak si spravujete investíciu sami, tak by ste si mali zozbierať dostatok informácií. Pri rôznych typoch investície sú potom rôzne výhody a nevýhody. Niekde je to rozloženie rizika, vyššia profesionalita alebo vyššie výnosy. Výhodou je aj vyššia bezpečnosť pri investovaní, na čo by ste si mali dávať pozor.

Do čoho sa v súčasnosti oplatí investovať?

Aj keď boli pre nás posledné dva roky náročné, oblasti investovania to len prospelo. Prečo? Mnohé akciové trhy sú v súčasnosti na svojich maximách, dlhopisové výnosy sú na svojom minime. Preto je asi jasné, do čoho sa oplatí investovať. Základom úspechu je v súčasnosti rozdelenie investície medzi dlhopisy, akcie, majetok a alternatívne investície.

www.KuponyZdarma.sk

Nakupujte lacnejšie!